צרו קשר

ההבדל בין פסיכואנליזה וCBT

[טיפול קוגניטיבי התנהגותי]

לפנות לטיפול פסיכולוגי זה לא פשוט בכלל, אבל גם אם אחרי הרבה ההתלבטות ודחיות החלטת שאולי זה מה שיכול לעזור לך, עומדת לפניך שאלה נוספת- באיזו גישה טיפולית לבחור? יש הרבה שיטות ולא קל להתמצא ולהבין מה באמת יתאים ויעזור.
הנה כמה הסברים קצרים על שתי גישות די מרכזיות בתחום הפסיכולוגיה, שאולי יוכלו לעזור לך לקבל את ההחלטה הנכונה עבורך:

טיפול פסיכואנליטי

“Look at yourself honestly and unflinchingly to the very bottom of your mind"

Shihan Tsutomo Ohshima

גם בפסיכולוגיה כמו בכל תחום מקצועי אחר, יש טרנדים, וטיפול CBT הוא הטרנד החם בעולם הפסיכולוגיה היום. הרבה ממה שמתחזק את הטרנד הזה מגיע מתנועה בתוך עולם הפסיכולוגיה הקלינית שמובילה קו של העדפת טיפולים שהם evidence based, וטוענת שטיפולי CBT מבוססי מחקר בעוד שטיפולים פסיכואנליטיים הם חסרי ביסוס מחקרי. בעצם, זה לא ממש מדויק, ודווקא כן קיימים מחקרים שמעידים על האפקטיביות של טיפולים פסיכואנליטיים, בעיקר לטווח הארוך (Shedler , 2010).

בפסיכואנליזה המטפל מעודד את המטופל לפתח באופן עצמאי בחינה עצמית ומודעות עצמית, עם כמה שפחות הכוונה מפורשת מצד המטפל. זאת אחת הסיבות המרכזיות לכך שטיפולים פסיכואנליטיים יכולים להיות גם ממושכים מאוד. הטיפול הפסיכואנליטי מתמקד בעבודה על החוויה הכוללת של המטופל, ולא בהפחתת בעיות או סימפטומים ספציפיים, ובהתאם הצלחה של הטיפול לא תימדד בהכרח בשיפור חומרת הסימפטומים מהם סובל המטופל אלא בפיתוח מודעות עמוקה ועשירה של המטופל כלפי עצמו.

ההנחה של המטפל הפסיכואנליטי היא שלמצוקה שחש המטופל יש מקורות 'עתיקים'- בחוויות מוקדמות שהיו טראומטיות עבורו, הופנמו ועיצבו את המשך התפתחותו הפסיכולוגית. לכן, בין השאר, המטפל יציע למטופל לחקור את עברו כדי להבין את מצבו בהווה. למשל, מטופלת שבתור ילדה פעמים רבות חוותה התעלמות מצרכיה הרגשיים ונותרה לבדה, יכולה לשחזר מערכת יחסים של התעלמות מצרכיה גם בזוגיות שלה, כבנאדם בוגר. אבל פסיכואנליזה עוסקת בעוד דברים חוץ מלקשר בין העבר להווה. גם היחסים הרגשיים בין המטפל למטופל בחדר בהווה יכולים להוות את לב ליבו של הטיפול ולשמש את המטפל והמטופל להבנה מעמיקה יותר של עולמו הפנימי של המטופל. בשפה המקצועית קוראים לזה 'העברה' ו 'העברה נגדית'. למשל, מטופל שנורא מפחד מדחייה יכול לנסות להיות מטופל 'טוב במיוחד' בעיני המטפל.

הטיפול הזה מתאים במצבים שבהם למטופל קשה למצוא סימנים לא טובים בתפקוד היומיומי שלו אבל עדיין חש קשיים רגשיים, או כלליים [ למשל- חוסר ביטחון עצמי, ביקורת עצמית, חוסר כנות במערכות יחסים] או משהו עמום לא בסדר אבל הוא לא ממש מצליח לשים על זה את האצבע. בנוסף, צריך לקחת בחשבון שמדובר בתהליך ממושך.

טיפול CBT
(Cognitive Behavioral Therapy)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול פסיכולוגי קצר מועד, מכוון מטרה שנעזר בשיטות פרקטיות בשביל לעזור למטופל לפתור בעיות רגשיות איתן הוא מתמודד. מטרת הטיפול ב CBT היא לשנות דפוסי חשיבה (cognitive) או דפוסים התנהגותיים (behavioral) בעיתיים, שעומדים ברקע של הקשיים איתם המטופל מתמודד. למשל, מטופל חרדתי יכול להמנע ממצבים שמדאיגים אותו מאוד. ההימנעות באמת אולי מעט מרגיעה אותו בטווח הקצר, כי זו דרך להתחמק ממה שמלחיץ ומדאיג, אבל למעשה היא משמרת את הבעיה הרגשית של החרדה.

בתחילת הטיפול המטפל בדרך כלל יאבחן את המטופל באמצעות שאלונים, בשביל לבדוק האם הסימפטומים שמהם המטופל סובל עונים לאחת מההגדרות של ההפרעות הפסיכיאטריות.

בהמשך המטפל עובד עם המטופל על שינוי דרכי החשיבה שלו וההתנהגות שלו, ויש פחות עיסוק באירועי חיים קודמים ויותר עבודה על איך להתמודד עם מה שהמטופל סובל ממנו 'כאן ועכשיו'. למשל, במקרה שהמטופל סובל מהפרעת חרדה המטפל לא ישקיע מאמץ בלפתח אצל המטופל חקירה עצמית ובירור של המקור לחרדה. במקום זאת הוא יציע למטופל מגוון כלים שמטרתם להפחית התנהגויות ודפוסי חשיבה המנעותיים, או יעודד התמודדות ישירה עם החרדות באמצעות חשיפה לתכנים מעוררי חרדה באופן הדרגתי שיאפשר הסתגלות והכחדה של החרדה.

הטיפול הזה באמת הראה הרבה יעילות במחקרים. הוא נמצא מתאים לסיוע במקרים של בעיות ממוקדות: הפרעות חרדה, דיכאון, OCD (הפרעה טורדנית כפייתית), הפרעות אכילה, קשיי שינה, התמכרויות. כנראה שלא סתם זו השיטה הטיפולית הרווחת ביותר היום, אך גם עליה קיימת ביקורת, בעיקר בגלל שהיא נחשבת לפחות מעמיקה, ומתייחסת באופן שבלוני לסימפטומים הפתולוגיים ופחות לאדם השלם שמאחוריהם. לכן, בתוך עולם ה CBT התפתחו בשנים האחרונות גישות אינטגרטיביות שמנסות לעבוד לפי עקרונות ה CBT אבל בשילוב תובנות וכלים מעולם הפסיכואנליזה, כדי להעמיק ולהרחיב את ההכרות עם המטופל.