צרו קשר

חרדה

[Anxiety disorder, phobia, panic attack]

חרדה יכולה להיות יעילה מאוד במצבים מסוימים בחיים שלנו, כי היא יכולה לגרום לנו להיות זהירים במיוחד, להימנע או להתחמק ממצבים שיש בהם סכנה אמתית לנו או לסביבה, אבל, בניגוד לחרדה טבעית והגיונית, הפרעת חרדה היא מחלה רצינית, והיא אחת מהמחלות הפסיכיאטריות הנפוצות ביותר [ לפי ארגוני בריאות בין לאומיים כמו ארגון WHO למשל, 1 מתוך 13 אנשים סובל מהפרעת חרדה].

מאפיינים

יש בעצם הרבה סוגים של הפרעות חרדה, אבל אפשר לומר שלכל הפרעות החרדה יש כמה דברים במשותף: אם יש לך הפרעת חרדה, את/ה חווה חרדה זמן ניכר מהיום יום שלך, במגוון מצבים, גם כאלה שלא באמת מסכנים אותך או את הסביבה שלך. או שאתה חרד ברמות קיצוניות ממשהו ספציפי שלא אמור לגרום לכל כך הרבה פחד [למשל פחד מחתולים, או פחד ממקומות סגורים].

במצב של חרדה פעילה אתה תחווה סימפטומים גופניים [רעידות, דופק מואץ, הזעה], מחשבות קיצוניות מאוד מדאיגות [אני בטוח לא אצליח/ אני הולך/כת להשתגע/ אני לא מסוגל/ת לעמוד בזה], רגש פחד או גועל עוצמתיים מאוד מלווים בעצבנות וחוסר סבלנות, והתנהגות נמנעת שמשמשת אותך כself treatment- כלומר, את/ה נמנע/ת ממצבים שעלולים לעורר את החרדה, במטרה להקל מעליך את רמות החרדה הגבוהות. בעצם, ההתנהגות הנמנעת הזו אולי משרתת אותך בטווח הקצר, כי היא מאפשרת התחמקות מהירה ובטוחה מתחושת חרדה, אבל לטווח ארוך יותר היא עלולה לפגוע בתפקוד שלך באופן משמעותי כי היא גורמת לך לוותר על דברים שיכולים להיות חשובים לך [ למשל הימנעות מטיסות/ אירועים חברתיים/ ספורט]

טיפול

אפשר לטפל בהפרעות חרדה! כמו במחלות אחרות, גם בהפרעות חרדה אפשר לטפל בעזרת טיפול CBT, טיפול תרופתי בתרופות אנטי חרדתיות, כשהנפצות ביותר הן מסוג SSRI כמו Citalopram (ציפרלקס), ושילוב בין טיפול תרופתי וטיפול CBT. אפשר לשמוע קצת יותר על האפקטיביות של טיפול CBT בהפרעת חרדה בפודקאסט הזה: https://youtu.be/2SptlRH4MyY (באנגלית)

לתאום טיפול:

בקליניקה בבנימינה naomile11@gmail.com או בטלפון 0538731848

לתאום אבחון:

בקליניקה בבנימינה : naomile11@gmail.com או בטלפון 0538731848

בבית חולים רמב"ם [עבור מקרי אפילפסיה עקשנית בלבד או במקרים של גידולי מוח] : המכון לנוירולוגיה קוגניטיבית 04-7773190 מזכירה- אילנה.