צרו קשר

הפרעה טורדנית כפייתית

[OCD, Obsessive Compulsive Disorder]

OCD היא מחלה נפוצה [כ1.2%- 2.3% מהאוכלוסייה], כרונית ומתמשכת. אם את/ה סובל מ OCD , במהלך היום תוקפות אותך לעיתים קרובות [ לפחות שעה ביום, ובדרך כלל יותר] מחשבות חוזרות בלתי נשלטות [אובססיות] והתנהגויות [קופולסיות] שאת/ה חש/ה דחף חזק מאוד לבצע שוב ושוב.

אובססיות

האובססיות יכולות להיות מחשבות חוזרות בנוגע לדחפים, או דימויים שגורמים למועקה ופחד חריפים, למשל: פחד מהדבקות או הדבקה בזיהום, מחשבות אסורות בנוגע לתחומים כמו מין [מחשבה על יחסי מין אסורים למשל], דת [הפרת מצוות או שבועות למשל], ואלימות [למשל מחשבה על פגיעה במישהו] או מחשבות על צורך בסימטריה ודיוק.

קומפולסיות

קומפולסיות יכולות להיות דחפים לביצוע טקסים של ניקיונות וחיטוי, בדיקה חוזרת של כל מיני דברים [למשל לבדוק שוב ושוב אם נעלתי את הבית] , או טקסים של ספירה. ביצוע הטקסים לא גורם להרגשה טובה אבל כן נותן תחושת הקלה מסויימת מהמחשבות הטורדניות.

פגיעה בתפקוד

המחשבות והטקסים הכפיתיים פוגעים בתפקוד שלך, כי הם גורמים לכך שתקדיש/י חלק גדול מהזמן למחשבות אובססיביות או לביצוע הטקסים, במקום לדברים אחרים שחשובים לך יותר- כמו משפחה, חברים או עבודה. בנוסף, את/ה יכול/ה לנסות להימנע ממחשבות אובססיביות באמצעות הימנעות ממצבים שיכולים לעורר אותן [למשל אם יש לך מחשבות אובססיביות על חשש מפני מעשה תוקפני שלך כלפי מישהו, את/ה יכול לנסות הימנע מלפגוש אתו]. גם ההימנעויות, כמו הטקסים, יכולות לגרום לך לתחושת הקלה מסוימת, אבל למעשה ההימנעויות האלה פוגעות בתפקוד שלך לא פחות מהטקסים והאובססיות, כיוון שהן מגבילות אותך [למשל אם האיש שאת/ה פוחד/ת לתקוף הוא בן משפחה, ההימנעות ממפגש איתו הורסת לך את הקשר המשפחתי].

גורמי סיכון

לOCD יש מרכיב גנטי [קיים סיכון מוגבר לפתח OCD כאשר המחלה קיימת במשפחה מדרגת קירבה ראשונה], מוחי [יש קשר בין OCD לפעילות לא תקינה של באזוריים קדמיים של המוח] וסביבתי [לילדים ומבוגרים בעלי רקע של פגיעה מינית או טראומה קשה אחרת יש סיכון מוגבר לפתח OCD] טיפולים. אפשר לטפל בOCD!

OCD מטופל באמצעות טיפול פסיכולוגי ממוקד בסימפוטמים של האובססיות והקומפולסיות [CBT בשיטת חשיפה ועיכוב / מניעת תגובה], או באמצעות מינונים גבוהים יחסית של טיפול תרופתי בתרופות אנטי חרדתיות מסוג SSRI כמו Sertraline למשל, או באמצעות שילוב בין השניים, כלומר גם טיפול תרופתי וגם טיפול CBT. חשוב שתדע/י שטיפולי CBT הוכחו כיעילים גם עבור מטופלים שהטיפול התרופתי לא עזר להם.