צרו קשר

מבחנים פסיכולוגיים
מה מתי ולמה?

יש שלש סיבות עיקריות לביצוע מבחנים פסיכולוגיים היום:

1.

אבחון למטרות חינוכיות נקרא בדרך כלל 'אבחון פסיכודידקטי': זו הסיבה הכי נפוצה לאבחון , והיא נוגעת לילדים ונוער בגילאי בית ספר, הנתקלים בבעיות לימודיות ו/רגשיות בבית הספר וצריכים את האבחון בשביל להתאים את דרכי הלמידה וההבחנות עבורם.

2.

אבחון למטרות של הערכת אישיות נקרא בדרך כלל ' אבחון פסיכו-דיאגנוסטי': סיבה השנייה, נוגעת בדרך כלל למצבים משפטיים בהם יש צורך בהערכת אישיותו של הנבדק, על מנת לסייע בהערכת כשירותו לכל מיני צרכים [למשל כשירות לעמוד לדין, במאבקי משמורת ועוד].

3.

אבחון במצבים של פגיעה או חשד לפגיעה נוירולוגית נקרא 'אבחון נוירופסיכולוגי'. הסיבה השלישית, קשורה למצבים שבהם קיימת פגיעה נוירולוגית [ למשל- אפילפסיה, חשד למחלות של גיל הזקנה כמו אלצהיימר, חבלת ראש, שבץ או גידולים ועוד...] או שמתעורר חשד לקיומה של פגיעה נוירולוגית. במקרים האלה הרופא לפעמים מבקש אבחון כדי לברר יותר טוב את היקף הפגיעה התפקודית של המטופל, או בשביל אבחנה מבדלת בין השפעת הפגיעה המוחית להשפעה של המצב הרגשי על התפקוד. הוא ניתן במרכזים נוירולוגיים או נוירוכירורגיים. בהקשר הזה לפעמים יש צורך בהערכה נוירופסיכולוגית של חומרת הפגיעה גם בהליכים משפטיים.

בנוסף הוא ניתן גם במרכזי שיקום, אליהם מגיעים אחרי פגיעת ראש, כאשר רוצים להבין יותר טוב מהי משמעות הפגיעה ומהן נקודות החוזק והחולשה של המטופל, כדי לדעת איך לעבוד אתו יותר טוב בשלב השיקום.

איך האבחון הנוירופסיכולוגי עובד?

האבחון הנוירופסיכולוגי כולל שימוש במבחנים קוגניטיביים ופסיכולוגיים. המבחנים הקוגניטיביים בודקים היבטים ספציפיים של התפקוד המוחי, כמו למשל קשב, זיכרון, תפקודים ניהוליים, תפקודי ביטוי והבנה מילוליים. בנוסף נבדקים תחומי חשיבה בסיסיים יותר כמו היכולת לזהות אובייקטים, לעקוב , לתת שם לתמונות וחפצים. חלק אחר של הבדיקה מתייחס לחלקים יותר רגשיים של התפקוד וכולל בדיקה בעזרת מבחנים ושאלונים נוספים את התפקוד הרגשי והבין אישי של הנבדק.

תהליך האבחון מתחיל בדרך כלל בראיון קליני, עם המאובחן ועדיף גם עם בן משפחה או קרוב. אחר-כך מועברת בטרייה די ארוכה של מבחנים, חלק מהם ממוחשבים. ההעברה של כל המבחנים כולל הראיון יכולה לקחת עד 6 שעות. אחרי שמסתיימת הבדיקה צריך לעבד ולנתח סטטיסטית של תוצאות המבחנים ולכתוב דוח שיועבר בפגישת סיכום והסבר נוספת למאובחן עצמו כמובן. חוץ מהמטופל הדוח יועבר גם לרופא/ לבית משפט/ לצוות השיקום.